June Appointments & Messengers of the Kingdom Summer Assignments

June Appointments

Southern Territorial Leadership announced the following appointments:

Please be in prayer as these officers prepare to take up their new appointment responsibilities.

* indicates additional responsibilities

Southern Territory Headquarters
Spiritual Life Development
To Be Announced – Territorial Secretary for Spiritual Life Development
To Be Announced – Assistant Territorial Secretary for Spiritual Life
Development
Major Rick Raymer – Territorial Spiritual Life Development Officer & THQ Chaplain *

Personnel Services
Captain Jervonne S. Hinton Candidate’s Secretary

Business Administration Service
Major Stephen Kelly – Assistant Territorial Audit Secretary
Major Leanne Kelly – Territorial Auditor
Lieutenant Leon R. Ferráez – Territorial Legal Secretary

Program Services
Major Kwang Hee Chang –  Director – Corrections/Institutional Services/Bible Correspondence – Social Services
Major Jessica M. Cox – Corrections Correspondence Grader – Social Services
Major Jerry D. Friday – Evangelism and Adult Ministries Secretary
Major Cheryl L. Gilliam – Territorial Youth Secretary
Major Tim Gilliam – Territorial Youth Secretary
Major Mark R. Satterlee – Associate Evangelism and Adult Ministries Secretary*
Captain Robert J. Dolby, IV – Territorial Mission Specialist
Captain Heather Dolby – Territorial Mission Specialist
* indicates additional responsibilities

Adult Rehabilitation Centers
Major Cristina Murphy – Command Secretary for Business – ARC Command
Major John P. Murphy – General Secretary – ARC Command Command Secretary for Personnel – ARC Command *
Major Tammy R. Vick – Command Secretary for Production and Property – ARC Command
Major Gregory W. Davis – Administrator – Fort Lauderdale, FL ARC
Major Tammy V. Davis – Administrator – Fort Lauderdale, FL ARC
Major Ruth New – Administrator – Charlotte, NC ARC
Captain Richard A. New – Administrator – Charlotte, NC ARC
Major Cathy Riley – Administrator – Hampton Roads, VA ARC
Major Matt Riley – Administrator – Hampton Roads, VA ARC
Major David A. Sams – Administrator – Washington, DC and Suburban Maryland ARC
Captain Stephen G. Correira – Administrator – Jacksonville, FL ARC
Lieutenant Bernadette Correira – Administrator – Jacksonville, FL ARC
Captain Brett W. Cundiff – Administrator – Austin, TX ARC
Captain Kimberly A. Cundiff – Administrator – Austin, TX ARC

Evangeline Booth College School for Officer Training
Major Stephen J. Na – Senior Instructor
Major Sujung Na – Personnel Officer
Captain Andrea G. Hoover – Director of Personnel
Lieutenant Laurie A. Ferráez – Family Life Center Director/Spiritual Health & Wellness Officer

Alabama, Louisiana & Mississippi Division
Captain Lorie Hunter – Divisional Secretary for Program Assistant Divisional Secretary for Women’s Ministries/Community Care Ministries/Evangelism &
Adult Ministries/Older Adult Ministries *
Captain Mark Hunter – Divisional Secretary for Business
Major Charles M. Powell – Area Commander – Birmingham, AL
Major Paula V. Powell – Area Commander – Birmingham, AL
Major Ray D. Morton – Corps Officer – Tupelo, MS
Major Whitney P. Morton – Corps Officer – Tupelo, MS
Major August Pillsbury, III – Corps Officer – Mobile (County), AL
Major Melissa C. Pillsbury – Corps Officer – Mobile (County), AL
Lieutenant Jamaal B. Ellis Corps Officer – Shreveport, LA
* indicates additional responsibilities
Lieutenant Tamarique M. Ellis – Corps Officer – Shreveport, LA
Lieutenant Brian M. Hicks – Corps Officer – Hattiesburg, MS
Lieutenant Crystal L. Hicks – Corps Officer – Hattiesburg, MS
Lieutenant Jason O. McMullin – Corps Officer – Greenwood, MS
Lieutenant Keisha D. McMullin – Corps Officer – Greenwood, MS
Lieutenant Tamara G. Robb – Corps Officer – Meridian, MS
Lieutenant Christy L. Coulson – Assistant Corps Officer – New Orleans (Citadel), LA
Lieutenant Thomas A. Johnson Assistant Corps Officer – Jackson, MS

Arkansas & Oklahoma Division
Major Kari L. Booth – Assistant to Area Commander – Tulsa, OK
Major Heidi A. Farrell – Corps Officer – Oklahoma City (Citadel), OK
Major Christopher Farrell Corps Officer – Oklahoma City (Citadel), OK
Major Holly Needham – Corps Officer – Russellville, AR (Effective 08/26/19)
Major Ben Walters, Jr. – Corps Officer – Norman, OK
Major Rhonda L. Walters – Corps Officer – Norman, OK
Captain Patrick Connelly – Corps Officer – Shawnee, OK
Captain Stacey Connelly – Corps Officer – Shawnee, OK
Captain Andrew M. Thorson – Corps Officer – Rogers, AR
Captain Shannon M. Thorson – Corps Officer – Rogers, AR
Lieutenant Zachary S. Good – Corps Officer – Sand Springs, OK
Lieutenant Breann M. Massey – DHQ Pro-Tem – DHQ Staff

Florida Division
Lt. Colonel Dawn M. Luyk – Divisional Women’s Auxiliary Secretary*
Major DeeAnn L. Glick – Associate Divisional Secretary for Women’s Ministries
Major Roger A. Glick – Divisional Secretary for Board and Donor Development
Major Paula Henderson – Divisional Secretary for Women’s Ministries
Major Jackie Johnson – Divisional Secretary for Personnel
Captain Julie A. Igleheart – Community Care Ministries/Older Adult Ministries
Secretary *
Major Candice M. Biggers – Area Commander – Jacksonville, FL
Major Keath Biggers – Area Commander – Jacksonville, FL
Major Carlyle K. Gargis Area Commander – Ft. Myers, FL Corps Officer – Fort Myers, FL *
Major Charlotte R. Gargis – Area Commander – Ft. Myers, FL – Corps Officer – Fort Myers, FL *
Major James Hall – Area Commander – Palm Beach County, FL
Major Leisa A. Hall – Area Commander – Palm Beach County, FL
* indicates additional responsibilities
Major Connie J. Long – Area Commander – Fort Lauderdale, FL Corps Officer – Fort Lauderdale, FL *
Major Steve Long Area Commander – Fort Lauderdale, FL – Corps Officer – Fort Lauderdale, FL *
Major Carla E. Binnix – Corps Officer – Panama City, FL
Major Edward W. Binnix – Corps Officer – Panama City, FL
Major Juan A. Guadalupe – Corps Officer – Bradenton, FL
Major Bivi Guadalupe – Corps Officer – Bradenton, FL
Captain Jennifer L. Jones – Corps Officer – St. Petersburg (Citadel), FL
Captain Patrick Jones – Corps Officer – St. Petersburg (Citadel), FL
Captain Claudia Roseno – Corps Officer – Port Charlotte, FL
Captain Israel D. Roseno – Corps Officer – Port Charlotte, FL
Captain Kristy N’Kanza – Assistant Corps Officer – Bradenton, FL
Lieutenant April J. Davis – Corps Officer – Venice, FL
Lieutenant Joshua L. Davis – Corps Officer – Venice, FL
Lieutenant Christopher R. Doborwicz – Corps Officer – Leesburg, FL
Lieutenant Elyse J. Doborwicz – Corps Officer – Leesburg, FL

Georgia Division
Major Melissa M. Romack – Mission Alignment Officer – Divisional Candidates’ Secretary *
Captain Ruth A. Cancia – Divisional Youth Secretary
Captain Elaine Canning – Divisional Secretary for Women’s Ministries
Captain Philip A. Canning – Divisional Secretary
Major Douglas E. McClure – Area Commander – Augusta, GA
Major Storm D. McClure – Area Commander – Augusta, GA – Senior Kroc Center Officer – The Salvation Army Ray and
Joan Kroc Corps Community Center of Augusta *
Major Angela R. Repass – Corps Officer – Atlanta (International), GA
Major David Repass – Corps Officer – Atlanta (International), GA
Major Louna Smith – Senior Kroc Center Officer – The Salvation Army Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Atlanta
Major Pierre L. Smith Senior Kroc Center Officer – The Salvation Army Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Atlanta
Captain Ruth E. Kenyon – Corps Officer – Cartersville, GA
Captain Tom Kenyon – Corps Officer – Cartersville, GA
Captain Alyssa A. Irvin – Assistant Corps Officer – Atlanta (Temple), GA
Lieutenant Dakarai H. Darby – Corps Officer – Atlanta (Peachcrest), GA
Lieutenant Dominique Z. Darby – Corps Officer – Atlanta (Peachcrest), GA
* indicates additional responsibilities
Lieutenant Arnaldo R. Peña – Corps Officer – Dalton, GA
Lieutenant Niurka E. Peña – Corps Officer – Dalton, GA
Lieutenant Andre P. Pereira – Corps Officer – Gainesville, GA
Lieutenant Debora P. Pereira – Corps Officer – Gainesville, GA
Sergeant Bruce Williams – Corps Officer – Warner Robins, GA
Sergeant Tavia Williams – Corps Officer – Warner Robins, GA

Kentucky & Tennessee Division
Major Natalie N. Jackson – Divisional Secretary for Women’s Ministries
Major Cedric W. McClure – Community Care Ministries Secretary/Older Adult Ministries Secretary – DHQ Staff
Major Melody K. McClure – Divisional Finance Secretary – DHQ Staff
Major Sandra E. Story – Corps Officer – Nashville (Citadel), TN
Major Stephen W. Story – Corps Officer – Nashville (Citadel), TN
Captain Daniel Nelson – Area Commander – Knoxville, TN – Corps Officer – Knoxville, TN *
Captain Sarah E. Nelson – Area Commander – Knoxville, TN – Corps Officer – Knoxville, TN *
Captain Marion C. Platt III – Area Commander – Memphis, TN
Captain Everette F. Platt – Area Commander – Memphis, TN Senior Kroc Center Officer – The Salvation Army Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Memphis *
Captain Benny R. Carringer – Corps Officer – Henderson, KY
Captain Crystal M. Carringer – Corps Officer – Henderson, KY
Captain Laura A. Cox – Corps Officer – Bowling Green, KY
Captain Michael S. Cox – Corps Officer – Bowling Green, KY
Captain Jane E. Monroe – Corps Officer – Nashville (Berry Street), TN
Lieutenant Mark J. Cancia – Trevecca Student Ministries – DHQ Staff
Lieutenant Julinda T. Davis – Corps Officer – Chattanooga (East Lake), TN
Lieutenant Douglas Monroe – Corps Officer – Nashville (Berry Street), TN
Lieutenant Brittany L. Sanford – Assistant Corps Officer – Nashville (Citadel), TN
Lieutenant Antwann Yocum – Corps Officer – Johnson City, TN
Lieutenant Bethany N. Yocum – Corps Officer – Johnson City, TN
Lieutenant Chelsea E. Fleeman – Assistant Corps Officer – Knoxville, TN
Sergeant Kevin J. Justice – Corps Officer – Richmond, KY
Sergeant Wendy J. Justice – Corps Officer – Richmond, KY

* indicates additional responsibilities

Maryland & West Virginia Division
Captain Lorraina G. Crawford – Associate Divisional Secretary for Women’s Ministries*
Major Angela K. English – Corps Officer – Havre De Grace, MD
Major Kelly M. English – Corps Officer – Havre De Grace, MD
Major Carey A. Richmond – Corps Officer – Parkersburg, WV
Captain Patrick T. Richmond – Corps Officer – Parkersburg, WV
Captain Mark Van Meter – Corps Officer – Wheeling, WV
Captain Jennifer Van Meter – Corps Officer – Wheeling, WV
Captain Emily Vincent – Corps Officer – Annapolis, MD
Captain Ryan Vincent – Corps Officer – Annapolis, MD
Lieutenant Gene L. Hunt – Corps Officer – Weirton, WV
Lieutenant Bo Parsons – Corps Officer – Cambridge, MD
Lieutenant Wendy M. Parsons – Corps Officer – Cambridge, MD

National Capital & Virginia Division
Captain Jamie Bell – Divisional Secretary for Personnel – DHQ Staff – Divisional Candidates’ Secretary – DHQ Staff *
Captain Nichole Bell – Divisional Secretary for Program – DHQ Staff – DEAMS – Evangelism & Adult Ministries Secretary – DHQ
Staff *
Captain Katrina Y. Chase – Community Care Ministries Secretary/Older Adult Ministries Secretary*
Captain Lee Wilson, Jr.  – Assistant Divisional Secretary for Business
Captain Michelle L. Wilson – Divisional Secretary for Business
Major Mark A. Woodcock – Area Commander – Washington, DC
Major Rhea D. Woodcock – Area Commander – Washington, DC
Major George W. Hackbarth – Corps Officer – Covington, VA
Major Robin A. Hackbarth – Corps Officer – Covington, VA
Captain Jamie L. Clay – Corps Officer – Roanoke, VA
Captain Russell D. Clay – Corps Officer – Roanoke, VA
Lieutenant George A. Keith – Corps Officer – Hyattsville (Prince Georges), MD
Lieutenant Ruby L. Keith – Corps Officer – Hyattsville (Prince Georges), MD
Lieutenant Johnathan R. Meredith – Corps Officer – Staunton, VA
Lieutenant Kelsey D. Meredith – Corps Officer – Staunton, VA
Lieutenant Ashley E. Mumford – Corps Officer – Martinsville, VA
Lieutenant Bradly I. Mumford – Corps Officer – Martinsville, VA
* indicates additional responsibilities

North & South Carolina Division
Major Melody A. Coulson – Divisional Secretary for Women’s Ministries
Major Earl E. Fitzgerald – Divisional Men’s Ministries Secretary
Major Janice Fitzgerald – Divisional Community Care Ministries Secretary Divisional Older Adult Ministries Secretary*
Major Leona G. O’Bryant – Divisional Secretary for Personnel
Major Amy Kelly – Area Commander – Greenville, SC Senior Kroc Center Officer – The Salvation Army Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Greenville *
Major Andrew Kelly – Area Commander – Greenville, SC Senior Kroc Center Officer – The Salvation Army Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Greenville *
Major Algerome E. Newsome – Area Commander – Raleigh, NC Corps Officer – Raleigh, NC *
Major Teresa L. Newsome – Area Commander – Raleigh, NC Corps Officer – Raleigh, NC *
Major Catherine A. Costas – Corps Officer – Charlotte (Temple), NC
Major Pete D. Costas, Jr.  – Corps Officer – Charlotte (Temple), NC
Major David E. Craddock – Corps Officer – Smithfield, NC
Major Karen A. Craddock – Corps Officer – Smithfield, NC
Major Yong Kwan Kim – Corps Officer – Winston-Salem (Kernersville), NC
Major Young Soon Kim – Corps Officer – Winston-Salem (Kernersville), NC
Major Hae Young Lee – Corps Officer – Reidsville (Rockingham County), NC
Major Syung Young Lee – Corps Officer – Reidsville (Rockingham County), NC
Major Jennifer C. Melton – Corps Officer – Conway, SC
Major JoAnn Mure –  Corps Officer – Statesville, NC
Major Joseph B. Mure – Corps Officer – Statesville, NC
Major Robbie D. Robbins –  Corps Officer – Rock Hill, SC
Major Sharon D. Robbins –  Corps Officer – Rock Hill, SC
Captain Timothy – Delaney To Be Announced
Captain Bethany – Delaney To Be Announced
Captain Aaron K. Goldfarb – Corps Officer – Morehead City, NC
Captain Jamie Goldfarb – Corps Officer – Morehead City, NC
Captain David Lorenzo – Corps Officer – Winston-Salem (Citadel), NC
Captain Raquel Lorenzo – Corps Officer – Winston-Salem (Citadel), NC
Captain Carl J. Melton – Corps Officer – Conway, SC
Captain Andrea N. Sikes – Corps Officer – Anderson, SC
Captain John C. Sikes – Corps Officer – Anderson, SC
Captain Matthew T. Trayler- Corps Officer – Hickory, NC
* indicates additional responsibilities
Captain Rebecca J. Trayler – Corps Officer – Hickory, NC
Captain Jason M. Quinn – Kroc Center Officer for Congregational Life – The Salvation Army Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Greenville
Captain Sarah C. Quinn –  Kroc Center Officer for Congregational Life – The Salvation Army Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Greenville
Lieutenant Amanda R. Keaton – Corps Officer – Concord, NC
Lieutenant Joshua J. Keaton – Corps Officer – Concord, NC
Lieutenant Kyle H. Madison – Corps Officer – Greenville (Rutherford Street 614), SC
Lieutenant Sarah M. Madison – Corps Officer – Greenville (Rutherford Street 614), SC
Lieutenant Carrie A. McCall – Corps Officer – Boone, NC
Lieutenant Michael W. McGee – Corps Officer – Burlington, NC
Lieutenant Rebecca L. McGee – Corps Officer – Burlington, NC
Lieutenant Derrick K. Smith – Corps Officer – Henderson, NC
Lieutenant Odessa Z. Smith – Corps Officer – Henderson, NC
Lieutenant Shamekia S. Kitchings – Assistant Corps Officer – Charlotte (Temple), NC

Texas Division
Captain Mike Harris – Divisional Finance Secretary
Major Shelley E. Bell – Area Commander – Houston, TX
Major Zachary Z. Bell – Area Commander – Houston, TX
Major Jacqulyn B. Reckline – Area Commander – Austin, TX
Major Lewis R. Reckline – Area Commander – Austin, TX
Major David B. Atkins –  Corps Officer (Post Retirement) – Amarillo, TX
Major Russell S. Czajkowski – Corps Officer – McKinney, TX
Major Tracey L. Czajkowski –  Corps Officer – McKinney, TX
Major Linda E. Keeney – Corps Officer – San Antonio (Citadel), TX
Major Russ W. Keeney – Corps Officer – San Antonio (Citadel), TX
Major Adriana Martinez – Corps Officer – Austin (Citadel), TX
Major Alfonso J. Martinez – Corps Officer – Austin (Citadel), TX
Major David J. Worthy – Corps Officer – Lubbock, TX
Major Dawn E. Worthy – Corps Officer – Lubbock, TX
Captain Joe DeBlanc – Corps Officer – Carr P. Collins Harbor Light Corps
Captain Maxie DeBlanc – Corps Officer – Carr P. Collins Harbor Light Corps
Captain Lucila L. Doria – Corps Officer – Texas City, TX Corps Officer – Galveston (614), TX *
Captain Nathanael. Doria – Corps Officer – Texas City, TX – Corps Officer – Galveston (614), TX *
* indicates additional responsibilities
Captain Rebecca Galabeas – Corps Officer – Laredo, TX
Captain Rojelio Galabeas –  Corps Officer – Laredo, TX
Captain Joshua T. McKain – Corps Officer – Abilene, TX
Captain Rachel R. McKain – Corps Officer – Abilene, TX
Lieutenant Adolph Aguirre – Corps Officer – McAllen, TX
Lieutenant Patricia Aguirre – Corps Officer – McAllen, TX
Lieutenant Ben Godwin – Corps Officer – Big Spring, TX
Lieutenant Charlsie A. Godwin – Corps Officer – Big Spring, TX
Lieutenant Peter C. Kang – Corps Officer – Houston (Temple), TX
Lieutenant Youngsun Kang –  Corps Officer – Houston (Temple), TX

Expressing appreciation to those farewelling and entering retirement in the coming months:
BOONE, Captain Darlene KENNELL, Major Margaret
BOONE, Captain Ralph LANGLEY, Captain Angela
BURLEIGH, Captain Catherine LANGLEY, Captain Richard
BURLEIGH, Captain Duane LEONARD, Captain David
CANCIA, Captain Albert LEONARD, Major Geraldine
CANCIA, Captain Carmelle OWENS, Major W.D.
CHILDS, Major Otis OWENS, Major Neala
CHILDS, Major Vivian PATTERSON, Major George
DANIEL, Major Jeffrey PATTERSON, Major Holly
DANIEL, Major Linda POOLE, Major Johnny
FEINAUER, Major Kim POOLE, Major Rebekah
FEINAUER, Major Roxanne ROBERTS, Major Timothy
FULLER, Major Burnita ROBERTS, Major Janice
FULLER, Major Paul VICK, Major Daphne
HUDSON, Major Henry VICK, Major Donald
HUDSON, Major Deborah WHITE, Major Linda
WHITE, Major Paul

We express our gratitude for a job well done in their present appointments and our prayer for these officers as
they prepare their hearts and minds for these new responsibilities.

Messengers of the Kingdom Summer Assignments

On behalf of the Territorial Commander, we are very pleased to announce the following Summer
Assignments for the Cadets of the Messengers of the Kingdom Session:

Alabama, Louisiana & Mississippi Division
Cadet Rebekah J. Lind – Mississippi Gulf Coast Area Command, MS

Arkansas & Oklahoma Division
Cadet Tim Morrison – North Little Rock, AR
Cadet Bailey D. Partain – Hot Springs, AR
Cadet James W. Spencer – Northwest Arkansas Area Command, AR
Cadet Kelly L. Spencer – Northwest Arkansas Area Command, AR

Florida Division
Cadet Crystal S. Dupree – Naples, FL
Cadet Dushawn D. Dupree – Naples, FL
Cadet Alisha M. Fagan – Stuart (Martin County), FL
Cadet Kenneth Scott Fagan – Stuart (Martin County), FL
Cadet Abby C. Milner – Lakeland, FL
Cadet James J. Milner – Lakeland, FL

Georgia Division
Cadet Nathali Arroqui – Dalton, GA
Cadet Sebastian A. Arroqui – Dalton, GA
Cadet Schelika Chisolm – Marietta, GA
Cadet Lamarcus D. Jackson – Savannah, GA
Cadet Konstantin Y. Maslenikov – Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Atlanta
Cadet Anna M. Maslenikova – Ray and Joan Kroc Corps Community Center of Atlanta
Cadet Shawn Simmons – Atlanta (Peachcrest), GA
Cadet Jennifer N. Webb – Atlanta (International), GA

Maryland & West Virginia Division
Cadet Mariah N. Deshazo – Frederick, MD

North & South Carolina Division

Cadet Heidi Rhonehouse – Greenville, NC

Texas Division
Cadet James Guzman – Bryan/College Station, TX
Cadet Claudia Guzman – Bryan/College Station, TX

Source: southernspiritonline.org